Wśród wiosek rozsianych po całej wyspie rozkładają się przepiękne winnice, tysiące drzew oliwnych, gęste lasy i malownicze sady sprawiające, że na Lesbos co roku wybiera się wielu turystów poszukujących idealnego miejsca na wypoczynek. Wśród gajów oliwnych można trafić na starożytne ruiny skąpane w egejskim słońcu, zatopić stopy w białym piasku charakteryzującym nadmorskie plaże lub wsłuchać się w niesioną przez wiatr liryczną poezję, stworzoną przed wiekami przez najbardziej znaną poetkę Safonę.
Lesbos jest trzecią co do wielkości wyspą grecką, położoną na Morzu Egejskim bardzo blisko wybrzeża Turcji, na wysokości starożytnej Troi. Od Azji Mniejszej oddziela ją jedna cieśnina na wschodzie oraz druga na północy, natomiast przy południowo-zachodnim wybrzeżu rozlewają się wody Zatoki Kalonis. Krajobraz wyspy jest górzysty, o jej wulkanicznym pochodzeniu przypominają liczne źródła termalne, a turystów zachwyca drugi co do wielkości na świecie skamieniały las sekwoi położony w zachodniej części wyspy.
Początki cywilizacji na wyspie sięgają 3000 r. p.n.e., kiedy osiedlili się na niej mieszkańcy okolic Troi z sąsiedniego wybrzeża Azji Mniejszej. Największy rozkwit wyspy przypadł na VIII i VII w. p.n.e., kiedy swoje dzieła tworzyli: Safona, Arion i Alkajos, niestety ich twórczość przerwały najazdy perskie, które z kolei zakończyła ateńska Liga Morska w 479 r. Wyspą rządzili także Spartanie, Rzymianie, Bizantyjczycy oraz Turcy, a w rękach osmańskich pozostawała aż do roku 1912, kiedy po długiej nieobecności wróciła do Grecji.
Stolicą malowniczej wyspy jest miejscowość Mitilini położona na siedmiu wzgórzach, z których rozpościera się niepowtarzalny widok na miasto i okolicę. Do gwarnego portu otoczonego dwoma zatoczkami, rozdzielonymi cyplem zwieńczonym murami twierdzy zawija wiele statków, a turystów przybywających na wyspę witają kolorowe kamieniczki. Wzdłuż głównej ulicy Odos Ermou biegnącej od portu w kierunku miasta swoimi towarami kuszą liczne sklepy. Turyści zatrzymują się w mieście przeważnie na kilka godzin i wyruszają w najodleglejsze zakątki wyspy, niemniej warto zobaczyć zabytkową fortecę zmieniającą przez wieki swój wygląd, kościół Agios Theodoros z ciekawą kopułą, interesujące muzeum archeologiczne, w którym można zobaczyć niezwykłe kolekcje pochodzące z czasów starożytnych, ruiny antycznego teatru, a także pozostałość po rządach tureckich, czyli dawny meczet Geni Dżami pełniący funkcję galerii. Warto wybrać się na krótki spacer po labiryncie nastrojowych zaułków z rezydencjami wybudowanymi w europejskim stylu sprzed I wojny światowej. Turyści zatrzymujący się na dłużej w mieście mogą skorzystać z przyzwoitej, kamienistej plaży położonej nad laurowym morzem w okolicy wioski Charamida 12 km na południe od miasta. Bardziej piaszczyste, okoliczne plaże to Agios Ermogenis, natomiast po długiej podróży promem najlepiej wybrać się do Loutra Geras, gdzie można wypocząć w publicznej łaźni z ciepłymi źródłami doprowadzonymi ozdobnymi rurami do marmurowych basenów.
Plomari – uroczy kurort z jasną, zarówno tradycyjną, jak i nowoczesną zabudową skupioną na wzgórzu z którego widok na lazurowe morze potrafi zrobić wrażenie na najbardziej wyrafinowanych turystach. Spacerować można po ocienionym palmami bulwarze, podobać się może również malownicza przystań, w której warto spróbować wyspiarskich specjałów kulinarnych serwowanych przez przybrzeżne tawerny. W miasteczku działa kilka dobrych hoteli. W celach kąpielowych najlepiej wybrać się na położoną 3 km na wschód żwirową, ale niezwykle sympatyczną plażę Ammoudeli z niezapomnianym widokiem na lazurowe morze. Miłośnicy mocnych trunków powinni zajrzeć do udostępnionej zwiedzającym słynnej destylarni wódki anyżowej „ouzo”. Wielu turystów wybiera również wypoczynek w pobliskim letnisku Agios Isidoros z wąską żwirową plażą lub przemieszcza się do letniska Melinda z ładną i długą plażą z drobnym piaskiem. Okoliczną ciekawostką jest Panagia Krifti – tajemnicze miejsce z kapliczką położoną wśród skał, z których wybija gorące źródło.
Vatera – niewielka miejscowość z jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Kilkukilometrowe piaszczysto-żwirowe nabrzeże przyciąga turystów dobrze zagospodarowaną infrastrukturą idealnie nadającą się do wypoczynku oraz uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu, w okolicy można również wypożyczyć leżaki i parasole słoneczne, a także łódki, motorówki i rowery wodne. Rozproszoną zabudowę kurortu stanowią wille i ośrodki wypoczynkowe. Warto zrobić sobie pieszą wycieczkę na okoliczny cypel Agios Fokas z pozostałościami świątyni Dionizosa.
Skala Kalloni – niewielka miejscowość wypoczynkowa z malowniczą przystanią, urokliwą atmosferą, ciszą poszukiwaną przez turystów uciekających od zgiełku miasta i piękną, piaszczystą plażą, doskonale nadającą się do wypoczynku. Kilka hoteli o różnym standardzie gwarantuje udane wczasy i wypoczynek w malowniczej okolicy.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Sigri – urocza wioska z białymi domami o czerwonych dachach położona na niewielkim cyplu zalanym przez morze, na którego końcu można podziwiać dobrze zachowaną twierdzę z nietypowym, sułtańskim herbem. Najbardziej malowniczym miejscem jest przystań rybacka i port otoczony przytulnymi kawiarenkami i tawernami serwującymi grillowane owoce. Piękna, piaszczysta plaża doskonale nadająca się dla rodzin z dziećmi, rozdzielona skalistym cyplem znajduje się 3 kilometry na północ miasteczka, a druga nieco mniejsza na południu. W wolnym czasie warto popłynąć wynajętą łódką na pobliską wyspę w postaci wystającej z wody skały, na której można znaleźć ustronne miejsca kąpielowe oraz skamieniałe pnie drzewne.
Skala Eressou – wypoczynkowa miejscowość, w której zatrzymuje się większość turystów odwiedzających zachodnią część wyspy. Miasteczko dysponuje świetną, długą i zagospodarowaną plażą, nagrodzoną Błękitną Flagą za czystość i przyjazne środowisko, na której można wypożyczyć sprzęt rekreacyjno-turystyczny i wypoczynkowy. Tłem dla tego przyjemnego i słonecznego miejsca są wulkaniczne góry w które można wyprawiać się na piesze wędrówki. Istotnym punktem na mapie turystycznej Lesbos jest wzgórze Vigla, na którym z ziemi wyrastają ruiny antycznego Eressos – miejsca urodzin intrygującej Safony. Jej legenda utrwaliła się do czasów dzisiejszych, a wsłuchując się w wiatr wiejący na Lesbos można wyłapać jej słowa szeptane lirycznym wierszem. Miasteczko charakteryzuje się uroczą promenadą oraz przytulnymi kafejkach, w których godziny wolno płyną na przesiadywaniu i wysłuchiwaniu historii o antycznej poetce.
Molivos – urokliwe, zabytkowe miasteczko z malowniczym portem tłumnie odwiedzane przez turystów dzięki przystępnym plażom i wspaniałej okolicy. Centrum letniska to zabytkowe domy z kolorowymi okiennicami wspinające się na strome wzgórze zwieńczone murami imponującej twierdzy, z okolic której można podziwiać tureckie wybrzeże. Liczne sklepy z pamiątkami ciągną się wzdłuż traktów obleganych przez turystów, a spacery brukowanymi uliczkami pozwalają odkrywać coraz to nowe zakątki Molivos. W mieście działają dobre hotele, znajduje się sympatyczny port, a jeśli turyści mają dosyć kamienistej plaży mogą bez problemu wybrać się taksówkami wodnymi na piaszczyste plaże w Skala Sikaminias, Petrze i Eftalou. Dyskoteki pulsujące nocnym życiem do rana oraz letni festiwal muzyczno-teatralny przyciągają do kurortu wielu młodych ludzi.
Petra – nazwa miejscowości pochodzi od wielkiego skalnego monolitu stojącego w głębi wyspy, zwieńczonego zabudowaniami XVI-wiecznego kościółka Panagia Glikofiloussa z cudowną ikoną Maryi Słodko Całującej. Do letniska przybywają turyści spragnieni słońca i wypoczynku na piaszczystej i rozległej plaży. W kurorcie działa doskonała baza turystyczna, a dodatkową atrakcją jest kościół Agios Nikolaos oraz misternie zdobiona rezydencja Vareltzidena – pamiątka po tureckim panowaniu.
Anaxos Skoutarou – przyjemna miejscowość wczasowa zatopiona w bujnej roślinności z najczystszą w okolicy, piaszczystą plażą zastawioną parasolami, leżakami i rowerami wodnymi, przy której zjeść można w dobrze prosperujących tawernach. Na piękną plażę warto wybierać się wieczorami, by podziwiać czerwone słońce chowające się za trzy malownicze wysepki i bezkres szmaragdowej wody.
Loutra Themis – kurort doceniali już starożytni wygrzewający się w termalnych źródłach i podziwiający przepiękną okolicę, a wśród niej piaszczysty pas wybrzeża doskonale nadający się do wypoczywania i kąpieli słonecznych. Taki klimat przetrwał do dziś, z tym że starożytnych Greków zastąpili turyści z zainteresowaniem przybywający na wyspę.
Klio – niewielki kurort charakteryzujący się pięknym wybrzeżem, z którego można podziwiać Turcję, spokojnym placem centralnym z fontanną oraz niezwykłą plażą Tsonia z różowym, wulkanicznym piaskiem.